Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Jego substancją czynną jest kwas 2-(4-izobutylofenylo)propionowy, który działa poprzez hamowanie enzymów zwanych cyklooksygenazami (COX). Enzymy te są odpowiedzialne za produkcję prostaglandyn, substancji biorących udział w powstawaniu bólu, stanu zapalnego i gorączki. Blokując COX, ibuprofen zmniejsza syntezę prostaglandyn, łagodząc tym samym objawy.
Zalecane dawkowanie ibuprofenu zależy od wieku, wagi i stanu zdrowia pacjenta. U dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, typowa dawka to 200-400 mg co 4-6 godzin, w razie potrzeby. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 1200 mg. U dzieci poniżej 12 roku życia dawkowanie ustala się indywidualnie, w zależności od wagi dziecka, i należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty oraz przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.
Ibuprofen jest stosowany w leczeniu szerokiego spektrum dolegliwości. Skutecznie łagodzi bóle różnego pochodzenia, takie jak bóle głowy (w tym migrenowe), bóle zębów, bóle mięśni i stawów, bóle menstruacyjne oraz bóle pooperacyjne. Ponadto, ibuprofen obniża gorączkę i zmniejsza stany zapalne, na przykład w przebiegu przeziębienia, grypy, zapalenia stawów czy urazów.
Analogi ibuprofenu (czyli leki zawierające tę samą substancję czynną) to między innymi:
Ibum
Nurofen
Ibuprom
Mig
Leki o podobnym działaniu do ibuprofenu (czyli leki z grupy NLPZ) to na przykład:
Naproksen
Ketoprofen
Diklofenak
Oto sześć podobnych komercyjnych fraz zachęcających do zakupu ibuprofenu w aptece internetowej: